V roce 2013 poletí kolem Země kometa a bude vidět i z ČR

29. prosince 2012 v 14:18 | Shayla |  AUTORČINY KECY
Před několika měsíci objevená kometa ISON, která příští rok na podzim proletí kolem Země, bude podle odhadu vědců zářit jasněji než Měsíc. Pozorovatelé ji tak na obloze uvidí pouhým okem. Podívanou si však lidé užijí jen tehdy, pokud se těleso na své cestě ke Slunci nerozpadne. Agentura Reuters o tom informovala v sobotu s odkazem na slova astronoma Donalda Yeomanse z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Kometa se má podle výpočtů přiblížit na 1,9 miliónu kilometrů ke Slunci a tohoto bodu dosáhne 28. listopadu 2013. Na obloze ale bude viditelná od října 2013 do ledna 2014.

Kometa prý bude mít velmi dlouhý prachový ohon a díky její vysoké jasnosti ji zřejmě bude možné pozorovat i ve dne. Vědci však stále počítají i s tím, že se vesmírný objekt rozpadne, jako se stalo už mnohokrát v minulosti.

Kometu objevili ruští amatérští astronomové Vitalij Něvskij a Arťom Novičonok na CCD snímcích pořízených reflektorem projektu International Scientific Optical Network (ISON) na observatoři poblíž ruského Kislovodsku nad ránem 21. září 2012. Jejich objev potvrdila pozorování astronomů v USA.

V roce 2013 budou vidět dvě komety

Kometa dostala označení C/2012 S1 (ISON) a jmenuje se tedy netradičně podle zkratky projektu a ne podle svých objevitelů. Její dráha je velmi podobná dráze komety, která kolem Země proletěla v roce 1680 a která byla taktéž viditelná i za dne. Vědci dokonce spekulují, že tyto dvě komety mohou pocházet z jednoho mateřského tělesa.
V příštím roce bude možné pozorovat hned dvě komety. V březnu by se na obloze měla objevit kometa Panstarrs (C/2011 L4), která by měla být viditelná dalekohledy. Její jasnost by měla být podobná jako u vlasatice Hale-Bopp, která kolem Země letěla v roce 1997 (v ten rok jsem se já narodila :D Máma mi o ní vyprávěla).

ZDROJ

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Safíra | 29. prosince 2012 v 15:16 | Reagovat

Už sa teším len keď to bude pravda xD
Minulý rok tadiaľ mali prechádzať meteority ale nič nebolo :D

2 Shayla | Web | 30. prosince 2012 v 9:26 | Reagovat

[1]: Myslíš Perseidy atd?
Ty přechází vždycky,ale musíš být daleko od silných světel (někde v lese u vesnice nebo tak.)
Já každý rok v dobu kdy jsou jezdím na tábor,ten je daleko od jakéhokoliv města (jen malá vesnička je vedle nás a o 2 kiláky dál menší městečko) a každou noc,když nejsou mraky a nesvítí měsíc je tam nádherně vidět Mléčná dráha (i ty nejmenší hvězdičky)...divný je,že je taková červeno/okrovo zelená,ale to je jedno :D a Perseidy jsou dobře vidět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama